Saturday, March 19, 2016

Super Savings Saturday - $28.23 Spent Today



Happy Saturday Everyone!

We woke up this morning to another blanket of snow and icy roads.  Our snow had been gone for weeks and we had temperatures in the 50'sF and even a day where we reached 64F!  So it was quite the surprise this morning when everything was white again.  Thankfully, it was melted by noon so I don't think it did any damage to the little plants that were starting to poke their heads up.

John and I made grocery shopping a mini-date with a stop at Target and the Dollar Tree to fill the children's Easter baskets before hand.  We always get the children the things they need to "finish off" their Easter outfits (tights/socks, hair bands, necktie, etc.) for their Easter baskets so we end up spending a bit more than we would if we just bought candy. They then end up wearing the items for the entire summer. Either way, we're all sent and spent about $12 on all of that.  That came out of the "Miscellaneous" part of our budget.

Groceries ran us $28.23 this week - more than I wanted but not bad considering we were completely out of basically all fresh vegetables (we had half a green pepper) and fruit (two bananas).  Above is what we purchased.  Here's the breakdown: 

Kellogg's Mini-Wheats $1.25 (Store coupon)
Kraft Macaroni and Cheese Dinner 2 @ $0.88 = $1.76 (Store Coupon)
Skippy Creamy Peanut Butter (14oz) 2 @ $1.99 = $3.98
Kraft Salad Dressing $1.99 (Store coupon)
2.29lbs Yellow Bananas (which were currently green!) @ $0.59/lb = $1.35
Fresh Express Baby Spinach $2 (store coupon)
3.96lbs Braeburn Apples @ $0.99/lb = $3.92
2lbs Carrots $1.49
Dry Pint Grape Tomatoes $2.50
10 Containers Yoplait Yogurt @ 20/$10 = $5

Total $28.23
Receipt shows a savings of $2.77 (9%)

We have a couple of days where the children will be with a sitter over dinner so the mac and cheese is for those nights. They'll have that and fruit and then I'll make something snacky for them those nights too.  The yogurt makes for good snacks and in lunch boxes and is cheaper at this price when compared to the larger containers (comparing per ounce).  The peanut butter was the same price per ounce as the cheapest sale elsewhere so we bought two smaller jars rather than one large one.   We find we use less per serving if we have small jars rather than large ones. 

How did you do this week with your shopping?

Come back Monday to see what we're eating this week! 

No comments:

Post a Comment

I thank you for taking the time to comment and look forward to reading your thoughts!

As always, please keep your content polite, relevant and mature. I reserve the right to delete comments that are rude, mean, vulger or otherwise inappropriate. I appreciate your understanding that is meant to be an uplifting blog where we can discuss things as adults rather than as opponants.

Thanks,
Lea